Článek

Tim Roth

11.09.2011 16:38 - Timmynka - komentáře (0)
Jako syn novináře a malířky projevoval od dětství výtvarné nadání, proto ho matka zapsala na sochařskou školu. Nestačil ji však dostudovat, neboť účinkování ve školní inscenaci podle Stokerova hororu Dracula, v němž hrál titulní roli, změnilo jeho uměleckou orientaci na herectví. Kariéru začínal jako herec v divadelních souborech Glasgow Citizen's Theatre, The Oval House a v londýnském divadle Royal Court získal průpravu zejm. v shakespearovském repertoáru.

Ve filmu, kde spolupracuje většinou s umělecky vyhraněnými tvůrci, se nejprve uplatnil v úlohách psychopatů a agresivních mladíků, z nichž vyniká člen zlodějské bandy, ponižovaný svým šéfem (Michael Gambon), v satirickém podobenství Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (r. P. Greenaway). První velkou příležitost mu poskytl až Robert Altman, když mu svěřil titulní roli "prokletého" holandského malíře van Gogha ve svém metaforicky pojatém životopisném snímku Vincent & Theo.

Neméně přesvědčivý výkon podal v postavě uštěpačného a sebejistého Guildensterna, jednoho ze dvou bývalých spolužáků (Gary Oldman) dánského kralevice Hamleta (Iain Glen), ve stejnojmenné film. adaptaci hry Toma Stopparda Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi (r. T. Stoppard).

V roce 1991 odešel do USA, kde měl zpočátku problémy s britským přízvukem, a na rozdíl od svých generačních britských kolegů Garyho Oldmana a Daniela Day-Lewise se zde prosadil spíš v dílech nezávislých režisérů, zejména jako jeden z protagonistů film. morytátů Quentina Tarantina: policista vydávající se za lupiče Freddyho, zvaného pan Oranžový, který při jedné akci "své" bandy nemilosrdných zabijáků utrpí těžké zranění, v provokativně brutálním gangsterském dramatu Gauneři.

Další rolí byl zlodějíček Pumpkin, přepadávající se svou milou (Amanda Plummerová) obchody a banky, v kriminální černé komedii Pulp Fiction - historky z podsvětí. Cenou BAFTA 1995 a nominací na Oscara 1995 a Zlatý glóbus 1995 byl oceněn za vedlejší roli elegantního zákeřného Angličana Archibalda Cunninghama v romantickém historickém snímku o legendárním skotském zbojníkovi Rob Roy (r. M. Caton-Jones).

V roce 2001 jsme jej mohli vidět v remaku klasického filmu Planeta opic Tima Burtona a dramatu Wernera Herzoga Invincible. Mezi jeho další filmy patří mj. To Kill A King, Beautiful Country, Silver City, Modlitba pro bratra, Těla v klidu a v pohybu, Vrah z Heartlandu, Šepot v temnotě, Zajatci, Za branami pekla nebo Temné vody..

Jako režisér debutoval 1998 britským dramatem o dělnické rodině, kde tichý a uzavřený patnáctiletý chlapec (Freddie Cunliffe) náhodně odhalí tajný vztah mezi svou starší sestrou (Lara Belmontová) a otcem (Ray Winstone), podle románu Alexandera Stuarta Válečná zóna (Film měl premiéru na filmovém festivalu Sundance a následně byl uveden na filmových festivalech v Cannes a v Torontu). Byl oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 1998, kde s režisérem Michaelem DiJiacomem uvedl film Zvířátka. Od 1993 je jeho manželkou Nikki Butlerová, s níž má syny Timothyho (nar. 1995) a Cormaca (nar. 1996).

Přidej komentář

Autor:
Komentář:
Odřádkování se zachovává, HTML není povolené
Opiš kód:   Kód je nečitelný, ukaž jiný

Komentáře

Zatím žádné komentáře